0

Arama Motoru Optimizasyonu olarak da bilinen SEO kavramı, özellikle dijital ortamda bulunur olmak için en önemli stratejilerden biri. Bu bağlamda özellikle dijital mevcudiyetini güçlendirmek isteyen işletmelerin, arama motorları üzerinde daha kolay bulunabilmeleri de oldukça elzem bir nokta. Web sitesinin tam optimize olması, içerik tarafının sağlam olması ve hedef kelimelerde öne çıkan sitelerin sitenize referans vermesi gibi etkenler, işletmelerin SEO puanını arttıran etkenler. Peki bunlara dikkat eden ve SEO konusunda tam optimize bir siteye sahip olan işletmeler ne gibi avantajlar edinecek. İşte SEO’nun işletmenize sağlayacağı 10 ana fayda:

1. Sitenize Nitelikli Trafik Çeker

SEO’nun işletmenize sağlayacağı öncelikli avantaj, ürünlerinizle ya da yaptığınız işle alakalı olan anahtar kelimelerinizi aratan insanlara ulaşmanızı kolaylaştırmak olacaktır. Bu bağlamda, nitelikli bir SEO altyapısına sahipseniz web sitenize, ürünlerinizle ya da hizmetlerinizle ilgilenen kişilerden oluşan nitelikli bir trafik çekebilirsiniz.

2. Dönüşüm Oranı Yüksek Trafik

Dijital pazarlama ile azıcık ilgisi olanlar bilir. Web sitenize yapılan ziyaretlerin düzeyinin yüksek olması, dönüşüm oranın da yüksek olacağı anlamına gelmez. Bu bağlamda, kaliteli bir SEO kurgusu ile elde edeceğiniz trafiğin dönüşüm düzeyini yükseltmeniz de muhtemeldir.

3. Marka Farkındalığının Yükselmesi

SEO’nun işletmenize sağlayacağı bir önemli avantaj da işletmenizle alakalı yapılan aramalarda görünerek marka isminizi güçlendirmek olacaktır. Örneğin, medikal eşya satışı yapıyorsanız ve medikal eşyalarla alakalı aramalarda ilk sırada çıkıyorsanız tüketici doğrudan kategori ile işletmenizi özdeşleştirecektir. Durum böyle olunca da işletmenizin marka farkındalığı da yükselecektir.

4. SEO 7/24 Organik Pazarlama Avantajı Sağlar

SEO’nun belki de en önemli avantajlarından biri Google Ads gibi reklam modellerine para vermeden yukarıda organik listelenmenize yardımcı olmasıdır. Arama motorlarındaki mevcudiyetinizi güçlendirmeniz, her şeyden öte organik listelemelerdeki derecenizi yükseltecektir. Unutmayın ki arama motoru reklamcılığı kapsamında üst sıralarda çıkmak çok maliyetli bir durum. Dolayısıyla bunu SEO ile yaparak hem organik hem de reklam maliyeti ödemeden üst sıralarda listelenebilirsiniz.

5. SEO Müşteri Güvenini Arttırır

Yapılan araştırmalara göre kullanıcılar, arama motorlarında %37 düzeyinde reklamlı sonuçlardan ziyade organik sonuçlara tıklama eğilimi gösteriyorlar. Bu bağlamda, arama motoru üzerinden belirli sorguları aratan kullanıcıların organik sonuçlara daha fazla güvendiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

6. SEO Uzun Vadeli Bir Stratejidir

İşletmeler için SEO’nun avantajlı olmasının bir diğer önemli nedeni de uzun vadeli bir strateji olmasıdır. Arama motoru reklamları bütçe ile ilgilidir. Satış olmadığında ve bütçe sıkıntısı yaşadığınızda reklamlarınız durur. Dolayısıyla organik olarak listelenmiyorsanız tüm trafik kaynağınız da birden bire kesilmiş olur. Fakat SEO altyapınız kuvvetliyse ve organik aramalarda mevcutsanız uzun vadeli olarak tüketicinizle etkileşim kurabileceğiniz bir altyapıya sahip olduğunuz söylenebilir.

7. SEO Reklam Sonuçlarından %90 Oranında Daha Fazla Tık Alır

Daha önce de belirttiğimiz üzere organik sonuçlar ve reklam sonuçları arasında ciddi düzeyde bir tıklama farkı vardır. Bu bağlamda organik sonuçlar reklamlı olanlara göre %90 oranında daha fazla tıklama alacağından, daha nitelikli tüketici trafiğine olanak vereceklerini söylemek de doğru olacaktır.

8. SEO Ölçümlenebilir Veri Setleri Sağlar

SEO konusunda teknik bilginizi birazcık geliştirdikten sonra, işletmenizin mevcut stratejinizi geliştirmeye yönelik argümanlar da ortaya koyabilirsiniz. Örneğin zaman içerisinde hangi kelimelerden daha fazla trafik aldığınızı analiz edebilir, dolayısıyla o kelimelere yönelik kapsamlı içerik stratejileri geliştirebilirsiniz.

9. SEO Pazar Payınızı Arttırmanıza Yardımcı Olacak

Faaliyet gösterdiğiniz piyasa eğer dijitale dönük bir piyasaysa, SEO işletmenizin payını arttırması için oldukça önemli bir etkendir. Rakiplerinizi ve kendi işletmenizi arama motorlarındaki sonuçlar üzerinden karşılaştırabilir, dolayısıyla dijitaldeki pazar payınıza yönelik bulgular elde edebilirsiniz. Bunun yanı sıra eğer organik mevcudiyetiniz kuvvetliyse dolayısıyla pazar payınız da yükselişe gelecektir.

10. SEO Tüm Dijital Pazarlama Aktivitelerinizi Entegre Etmenizi Sağlar

Dijital pazarlama dendiğinde işin içine birçok dinamik girer. SEO bunlardan sadece biridir. Fakat, kapsamlı bir SEO kurgunuz varsa tüm dijital pazarlama faaliyetlerinizi entegre etmeniz de kolaylaşlaşır. SEO’nun ana hedefi web sitenizin yapısını ulaşılabilirliğini ve vadettiği kullanıcı deneyimini kuvvetlendirmektir. Tüm bu etkenleri sağladığınızda da diğer dijital pazarlama aktiviteleriniz için sağlam bir altyapı oluşturmuş olursunuz.

 

HAYATINIZI KOLAYLAŞTIRACAK MOBİL UYGULAMALAR

Previous article

SON ZAMANLARIN YAZILIM TRENDLERİ

Next article

You may also like

Comments

Bir Cevap Yazın

More in Anasayfa