0

SFP Small Form Pluggable (sfp) kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır.

SFP’ler, çalışırken takılabilen (yani kapatılması gerekmeden bir sisteme takılıp çıkarılabilirler) ve telekomünikasyon ve veri iletişimi uygulamalarında kullanılan küçük optik modül alıcı-vericileridir.

Seri elektrik sinyallerini seri optik sinyallere ve bunun tersine dönüştürerek tek bir ağ cihazını çok çeşitli fiber kablo tiplerine ve mesafelerine bağlamak için basit ve etkili bir yol sunarlar.

Daha kompakt boyutlarından ötürü SFP’ler çoğu modern uygulamada gigabit arabirim dönüştürücülerinin (GBIC’ler) yerini almıştır (bu nedenle bazen “mini-GBIC’ler” olarak adlandırılırlar) Uygun SFP modülünü seçerek, ağdaki aynı elektrik bağlantı noktası Switch farklı tipteki fiberlere (multimode veya singlemode) ve farklı dalga boylarına bağlanabilir.

Image for post

Seri elektrik sinyallerini seri optik sinyallere ve bunun tersine dönüştürerek tek bir ağ cihazını çok çeşitli fiber kablo tiplerine ve mesafelerine bağlamak için basit ve etkili bir yol sunarlar.

Uygun SFP modülünü seçerek, ağ anahtarındaki aynı elektrik portu farklı tipteki fiberlere (çoklu mod veya tekli mod) ve farklı dalga boylarına bağlanabilir.

SFP Türleri:

Çok Modlu Fiber

SX (Kısa erişim) 850nm dalga boyları

Erişim (SX modüllerinin desteklediği mesafe):

1.25Gbps’de 550m (Gigabit Ethernet için)

4.25Gbps’de 150m (Fiber Kanal için)

Tekli Mod Fiber

LX — (Uzun erişim) 1310nm dalga boyları — 10 km

ZX — 1550nm dalga boyu — 80km

EX — 1550nm dalga boyu — 120km

Kaynak : https://medium.com/@bilselergun/sfp-nedir-5026b6d9e6b6

csaridoshika
aridoshika.com genel yayın botu

    Temel vim komutları

    Previous article

    Her Linux Sistem Yöneticisinin Bilmesi Geraken 20 Komut

    Next article

    You may also like

    Comments

    Bir Cevap Yazın

    More in Ağ Network