0

Merhaba bu hafta en çok merak edilen konu olarak Siber güvenlik uzmanı nasıl olunur sorusuna birlikte yanıt arayacağız hazırsanız başlayalım.

[su_button url=”https://www.aridoshika.com/” target=”blank” style=”soft” background=”#5df215″ size=”4″ center=”yes” icon=”icon: code” icon_color=”#22eae7″ text_shadow=”0px 0px 0px #ded7d7″]Siber Güvenlik uzmanı [/su_button]

Siber güvenlik Uzmanı  ise bilgisayar sistemlerindeki hataları bulan ve düzelten kişilerdir ve Verilerin korunmasını sağlarlar dijital dünyada zafiyetli sisteme yer yoktur.

[su_button url=”https://www.aridoshika.com/” target=”blank” style=”soft” background=”#155ef2″ size=”4″ center=”yes” icon=”icon: folder” icon_color=”#7fed10″ text_shadow=”0px 0px 0px #ded7d7″]Siber Güvenlik uzmanı Türleri[/su_button]

1- Hacktivistler: Kendi düşüncelerine ve yaşayış biçimlerine göre toplumda gördükleri yanlışları düzeltmeyi amaçlamışlardır. Siyasi düşüncelerini, politik sorunları halka duyurmak için popüler olan siteleri zafiyet bulma ve mesaj bırakırlar.

2- Siyah Şapkalılar: Siber güvenlik uzmanı türleri arasında en zararlıları ve bilgilileri siyah şapkalı hackerlerdır. Kendilerini o kadar çok geliştirmişlerdir ki her türlü site ve bilgisayarın açığını fark edebilirler ve o açıklardan sisteme giriş yapabilirler. Site ve bilgisayar açıklıklarından saldırarak sistemdeki bilgileri çalabilirler ve sisteme geri dönüşü olmayan hasarlar bırakabilirler.

3- Beyaz Şapkalılar: Beyaz şapkalılar Hacker türleri arasından en zararsız olanlarıdır diyebiliriz. Her türlü sistemi ve bilgisayarı ele geçirebilecek bilgiye sahiptirler. Sisteme giril yaptıktan sonra sistemin yöneticisine durumu bildirirler ve kapatmasını söylerler.

4- Gri Şapkalılar: Bu Siber Güvenlik uzmanı türleri için net bir şekilde iyi veya kötü tanımı yoktur. Genellikle yasal sınır içerisinde zafiyet işlemi yaparlar ama bazıları siyah şapkalılar kadar zararlı.

[su_button url=”https://www.aridoshika.com/” target=”blank” style=”glass” background=”#ea1412″ size=”5″ center=”yes” radius=”0″ icon=”icon: graduation-cap” icon_color=”#3fed0b” text_shadow=”0px 0px 0px #ded7d7″]Siber Güvenlik Uzmanı Nasıl Olunur[/su_button]

|Evet gelelim Siber Güvenlik Uzmanı nasıl olur.

  1. mutlaka ve mutlaka yazılım dili öğrenmeniz şarttır.  gerekli yazılım dili Python Siber güvenlik araçları”programları” python dili ile yazılmıştır.
  2. bilgisayarınıza sanal makine kurup “Virtualbox- işletim Sistemi Kali Linux” kurmak ve Sistem araştırması yapmak bunu port tarama programı kurmak sistem ile ilgili bilgi elde etmekten geçer.
  3. Ip,Vpn,Proxy kavramların öğrenin ve sonra sistemlere zarar vermeden arka plan kodlarını inceleyin, localhost”yerel ağ” kurun ve sızma,koruma,saldırma gibi denemeler yapın hatta Python biliyorsunuz kendi siber güvenlik araçlarınızı yapın.
  4. Kali Linux Terminal komutlarını ve Windows Cmd komutlarını öğrenin ilk başta yararını göreceğinize teminat veririm.
  5. Elbette kendinizi geliştirmek istiyorsanız İngilizce, Kodlama dilleri,Terminal komutları, siber güvenlik araçlarını öğrenmek ve kendinize güvenmekle başlayın.

Siz kendinize inanın başkaları da size inanacaktır.

İyi çalışmalar dilerim:)

Muammer Altunkan
Kto Karatay üniversitesi Tarih 3/4 Cyber security search python Wordpress Design

WhatsApp Görüntülü Konuşmadaki Zafiyet

Previous article

Robotlaşan Dünya

Next article

You may also like

Comments

Bir Cevap Yazın

More in Anasayfa