0

Ünlü bilgi uçuran Edward Snowden Cumartesi günü yaptığı açıklamada, günümüzde hükümetlerin insan haklarını etkilese bile güçlerini artırmakla ilgilendiklerini söyledi.

“Hükümetler haklara daha az, daha az ve daha fazla güç veriyor. Bizi terörizme karşı korumak için iddia ettiği iddia edilen makamlar, hükümetin sevmediği eleştirel hikayeler yazan gazetecilere karşı giderek daha fazla uygulanıyor. Politik olarak maruz kalan insanlar ve muhalifler. Daha geniş bir şekilde, azınlıklara karşı uygulanmaktalar. “dedi.

Ayrıca, bu makamların çoğunlukla, ilk misyonlarını teşkil eden kamu güvenliğini korumak yerine toplumun yönünü kontrol etmeyi, şekillendirmeyi ve etkilemeyi amaçladığını vurguladı.

Kitlesel gözetimden bahseden Snowden, hükümet bir kez gizliliği kötüye kullanmaya ve hesap verebilirlikten korunma olarak kullanmaya başladığında , politika yapıcılar bundan yararlandı ve herhangi bir kural ve kısıtlamaya bakmaksızın haklı olduğunu düşündüğü her şeyi yapmaya başladı. Snowden, halkın hükümetin ustasından konusuna nasıl dönebileceğini söyledi.

Kazıcı, ABD kitle gözetim politikasına , özellikle de diğer ülkelerin vatandaşlarını ilgilendiren kısmına özellikle dikkat etti . ABD iç yasalarının, Washington’un birine göz kulak olmak istemesi durumunda, istediği her şeyi yapmasına izin verdiğini söyledi.

“Yasalar, ABD hükümetinin dış politikacılara temsillerde bulunabilmesi ve gidebileceği şekilde yapılandırılmıştır.” Bunu yapmayacağımızı söyleyen kurallarımız var, size bakmayacağız, siz incelemeden olmazız iyi değil – sadece takip edildiklerine güvenmemiz yeterli … Sadece kendi iç yasalarımıza göre ne istediğimize bakabiliriz çünkü bu kurallar gerçekten bağlayıcı değildir ” dedi.
2013 yılında, Snowden dünyadaki ABD yetkilileri tarafından kitlesel gözetim altında tutan gizli belgeleri sızdırmıştır. Rusya, ABD’den kaçtıktan sonra bir yıl boyunca kendisine geçici sığınma hakkı verdi. 2014 yılında Snowden, daha sonra 2020 yılına kadar uzatılmış olan Rusya’da yaşamak için üç yıllık oturma izni aldı.
csaridoshika
aridoshika.com genel yayın botu

  TikTok, İngiltere’de çocukların verilerini ve güvenliğini nasıl ele aldığına dair soruşturuluyor

  Previous article

  Google’ın doğal afet uyarıları yakında daha fazla görsel ayrıntıyla gelecek

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.