0

Vision Fund 2 adına sahip olacak olan yeni yatırım fonu, 108 milyar dolarlık olacak. Softbank tarafından paylaşılan bilgilere göre Apple, Foxconn, Microsoft, ve Kazakistan yatırım fonu, 108 milyar dolarlık Vision Fund 2 fonuna katılacak.

En son geçtiğimiz Haziran ayında 200 milyon dolarlık Fungible yatırımı ile karşımıza çıkan SoftBank, yeni yatırım fonu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz dönemlerde 100 milyar dolarlık Vision Fundyatırım fonu ile devasa bir fon kuran SoftBank, daha büyük bir fon kurmaya hazırlanıyor.

Vision Fund 2 adına sahip olacak olan yeni yatırım fonu, 108 milyar dolarlık olacak. Softbank tarafından paylaşılan bilgilere göre AppleFoxconnMicrosoft, ve Kazakistan yatırım fonu, 108 milyar dolarlık Vision Fund 2 fonuna katılacak. Paylaşılan bilgilere göre Softbank, Vision Fund 2 yatırım fonuna 38 milyar dolaraktaracak.

Yapay zeka girişimlerine yatırım yapacak

SoftBank kurucusu milyarder Masayoshi Son, geçtiğimiz dönemlerde yaptığı bir açıklamada yapay zekakonusunda öncülük eden firmalara yatırım yapmak istediğini duyurmuştu. 108 milyar dolarlık Vision Fund 2 yatırım fonu yapay zeka teknolojilerine odaklanan girişimlere yatırım yapacak.

Softbank’ın 100 milyar dolarlık Vision Fund yatırım fonu 2017 yılında karşımıza çıkmıştı. Fonunun yaklaşık 50 milyar dolarlık kısmı ise Suudi Arabistan hükümetinden gelmişti. Vision Fund ile oldukça büyük yatırımlar yapan Softbank’ın yatırımları arasında WeWorkSlack ve Uber gibi önemli yatırımlar da bulunuyor.

Masayoshi Son ve Suudi Arabistan hükümetinin arasının açıldığını da ekleyelim. Hatırlatmak gerekirse geçtiğimiz yıl gazeteci Jamal Khashoggi’nin öldürülmesi, Suudi Arabistan hükümeti ile ilişkilendirilmişti. Konu ile ilgili bir açıklama paylaşan Masayoshi Son, Jamal Khashoggi’nin öldürülmesi ile ilgili gerçek ortaya çıkana kadar Softbank’ın Suudi Arabistan’dan para kabul etmeyeceğini açıklamıştı. Suudi Arabistan’ın Vision Fund 2 yatırımın fonuna katılıp katılmayacağı ile ilgili ise herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

csaridoshika
aridoshika.com genel yayın botu

  Google Cloud’ın yıllık geliri 8 milyar dolar seviyelerine kadar çıktı

  Previous article

  Netlimiter Nedir ?

  Next article

  You may also like

  Comments

  Bir Cevap Yazın