0

Sosyal medya yönetimi ile satışların artırılması hedeflense de bu dijital pazarlama yönteminin temel amacı marka bilinirliğinin yükseltilmesidir. Marka bilinirliğinin yükseltilmesi de sosyal medya platformlarına, markalara ve markaların takipçilerinin beklentilerine uygun bir strateji hazırlanmasını gerektirir. Bu yazımızda sosyal medya mecraları aracılığı ile marka bilinirliğini artırmanın pratik yöntemlerini keşfedebilirsiniz.

 

1. Hedef Kitlenizi Tanıyın

 

Sosyal medya platformları arasından seçim yapmadan ve içerik stratejinizi belirlemeden önce ilk olarak hedef kitlenizi tanımalısınız. Hedef kitlenizin ilgi alanlarını belirlemeli, onların satın alma alışkanlıklarını ve hangi paylaşımlara reaksiyon göstereceklerini araştırmalısınız.

 

2. İçeriklerinizle Değer Katın

 

Yüksek kalitede içerik sunmak marka bilinirliğini kazanmanın en etkili ve organik yollarından biridir. Sektörünüzle, faaliyet alanınızla ve hedeflerinizle ilişkin kaliteli, istikrarlı ve özgün içerikler hazırlayarak hem mevcut hem de potansiyel takipçilerinize “ben de buradayım” mesajını iletebilirsiniz.

 

3. Videoların Gücünü Göz Ardı Etmeyin

 

Yazılı içeriklerin önemi yadsınamaz ancak videoların etkisini de göz ardı etmemek gerekir. Dikkat çeken ve viral etki yaratabilecek videolar ile takipçilerinizin ilgisini toplayabilir, markanız hakkında farkındalık kazanılmasını sağlayabilirsiniz. Yaptığınız paylaşımların takipçileriniz tarafından da paylaşılmasını sağlayabildiğiniz noktada da gerçek değişimi yaşamaya başlayabilirsiniz.

 

4. Sosyal Medya Fenomenleri ile Anlaşın

 

İnternet ve sosyal medya kendi ünlülerini yaratmaya başladıktan sonra dijital pazarlama yöntemlerinde de çeşitlilik sağlandı. Marka bilinirliğinizi artırmak adına takipçi sayısı ve etkileşimi yüksek olan sosyal medya ünlüleri ile iş birliği yapabilirsiniz. Bunun için illa ki çok tanındık kişilere yönelmenize de gerek olmaz, hedef kitle analizi yaparak küçük adımlarla markanızı tanıtmaya başlayabilirsiniz.

 

5. Takipçilerinizin Görüşlerini Önemseyin

 

Sosyal medya profilinizi ziyaret eden, paylaşımlarınıza reaksiyon gösteren ve size yorum yazan tüm takipçilerinize geri dönüş yapmalısınız. Markanızın vizyonunu ve takipçilerinize verdiğiniz önemi belli etmek, onların görüşleri doğrultusunda etkileşim artırıcı içerikler üretmek markanızın bilinirliğini yükseltmekle kalmaz aynı zamanda markanızla takipçileriniz arasında duygusal bir bağ oluşmasına katkı sunar.

 

6. Yarattığınız Etkiyi Ölçün

 

Sosyal medya üzerinden yaptığınız organik ya da sponsorlu paylaşımların yarattığı etkiyi ölçümlemek markanızı ileriye götürecek en önemli adımlar arasındadır. Gönderilerin etkisini sürekli analiz ederek sosyal medya stratejinizi geliştirmeniz, hedef kitlenizin ilgi alanlarını daha doğru belirlemeniz ve onlardan gelen pozitif bildirimleri çoğaltmanız mümkündür.

10 ADIMDA İYİ BİR WEBSİTE İÇERİĞİ OLUŞTURMAK

Previous article

SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ NE DEĞİLDİR

Next article

You may also like

Comments

Bir Cevap Yazın

More in Genel