0

Amerika dünyanın en güçlü süper bilgisayar sıralamasında 1. sırayı aldı 2018’de 109. sırada olan amerika şirketi IBM bu yıl 1. sırayı aldı.

1 ve 2 . sırayı Alan ABD’yi ÇİN takip ediyor. Çin’deki tesislerin sayısı güçlü bir şekilde artmaya devam ediyor. Tüm sistemin 43.8 % şimdi Çin’de yüklü olarak listelenir. ABD’de listelenen sistem sayısı, 23.2 % ‘ da tüm zamanların en düşük seviyesine yakın kalır. Bununla birlikte, ABD’deki sistemler ortalama olarak daha büyüktür, bu da ABD’nin (%54.6) kurulu performans açısından Çin’e (%56.8) yakın kalmasına izin vermiştir.

Ancak, ABD süper bilgisayarları daha büyük olma eğiliminde olduğundan, genel olarak kurulu performans Çin ile ABD arasında eşit veya daha azdır. Listedeki tüm makinelerin toplam performansı 1.56 exaflops – 1 exaflops her saniyede bir milyar milyar hesaplamadır.

 

ABD, en iyi 2 noktayı tutuyor. Enerji Bakanlığı IBM süper bilgisayar Zirvesi 148.600 maksimum kaydedilen performans (Rmax) ile, üst noktaya tutar.0 teraflops ve teorik bir tepe performansı (Rpeak) 200,794.9 Tflops – yarışmanın çok ilerisinde. Flop, saniyede kayan nokta işlemleri anlamına gelir ve bir bilgisayarın gücünün bir ölçüsüdür.

ufak bir örnek verelim IBM 200,794.9 Tflops : PlayStation 1.84 Tflops

Terafops Nedir ? TFLOP, “terafop” kısaltmasıdır. GHz ‘den daha yüksek işlemci kapasitesini ifade eder. Bilgisayar işlemci gücünü ölçmenin bir yoludur. Bir terafop, bir işlemcinin saniyede bir trilyon kayan nokta işlemi hesaplama kabiliyetini ifade eder. Mesela bir şeyin “6 TFLOPS” olduğunu söylemek, işlemci kurulumunun saniyede 6 trilyon kayan nokta hesaplamaları yapabildiği anlamına gelmektedir.

 

Kaynak : https://newatlas.com/supercomputer-rankings-2019/60232/
         https://www.top500.org/lists/2019/06/highs/
         http://www.tayfuncatechnology.com/teraflops-nedir/

 

Android Cihaz Sıfırlama Nasıl Yapılır ?

Previous article

Microsoft, Onedrive depolama hizmetine ek bir güvenlik katmanı ekliyor

Next article

You may also like

Comments

Bir Cevap Yazın