0

Türkiye savunma sanayisi çığır açan çalışmalara imza attı; İnsansız hava araçları teknolojisinde şuan ihracat eder  konumda; Avrupa’nın en büyük İHA  “insansız hava aracı” filosuna sahibiz

Sürü Drone

İnsansız hava araçları konusunda çok önemli bir tecrübe elde eden ve önemli mesafe kateden Türkiye, dünyanın yeni gözdesi olan sürü drone’ları da ilk kullanan ülkelerden olacak.

Antalya’da düzenlenen Eurasia Air Show, havacılıkta heyecan verici gelişmelere sahne oluyor.

Önemli işbirliği anlaşmalarının yapıldığı organizasyonda Türk şirketler de yeni teknolojilerini yerli ve yabancı katılımcılarla buluşturuyor. Fuara yeni nesil insansız hava araçları ile katılan STM Savunma Teknolojileri ve Mühendislik Ticaret A.Ş., otonom drone’ları ile önemli bir adım atmak üzere olduklarını gözler önüne seriyor.

STM’nin üzerinde hassasiyet gösterdiği kamikaze drone’lar ise keşif ve gözetleme yeteneklerinin yanı sıra özellikle sürü drone yapısına uygun olacak şekilde geliştirilmeye çalışılıyor. 15 dakika havada kalabilen ve verilen hedefe kamikaze saldırı düzenleyen drone’lar, bir önceki nesline göre daha kuvvetli mühimmatlar ile donatılmış ve vurucu gücü artırılmış.

Tekli lançerden fırlatılabilmenin yanı sıra çoklu lançerlerden eş zamanlı olarak fırlatılıp hedeflere sürü saldırı düzenleyebilecek yetenekler kazandırılan Alpagu Blok 2, son zamanlarda çok konuşulan; hava savunma sistemlerini sayıca fazla, birbirinden bağımsız hareket eden otonom drone’lar ile eş hedefli operasyonlar düzenleyerek etkisiz hale getirebilme odağında geliştiriliyor. STM, geliştirdiği altılı lançer ile Alpagu testlerinde tekli ve çoklu kullanım senaryolarını deniyor.

Sürü Drone Teknolojisi sayesinde Tehlikeli hava sahasına İHA  sürü Drone kullanarak girebilecek böylece Güdümlü füzelerin İHA vurmasından koruyacak mantık basit hava savunma sistemleri öncelikle Radarı tarama yapar hedef tesbit eder, cinsi tesbit edilir, konumu tesbit edilir ve Füze ateşlenir füzeler genelde konum yada ısı güdümlü olarak hedefe yönelir bu sırada İHA korumak amacıyla sürü dronlar füzenin  radar sistemi ” karıştırır ve füze İHA yerine Drone vurur 1 adet İHA ortalama 5 milyon $ ama  1 adet Drone ortalama fiyatı 3000Tl haliyle Drone av yapmak kazançlı.

www.donanimhaber.com/

 

 

Muammer Altunkan
Kto Karatay üniversitesi Tarih 3/4 Cyber security search python Wordpress Design

Anime karakterine dönüştüren Uygulama

Previous article

Yazılım sektöründe işsizliğe neden olacak

Next article

You may also like

Comments

Bir Cevap Yazın