ARİDOSHİKA

Ulaşabildiğin her yerde

TikTok, İngiltere’de çocukların verilerini ve güvenliğini nasıl ele aldığına dair soruşturuluyor

2 min read

TikTok İngiltere’de, reşit olmayan kullanıcıların güvenliğini ve kişisel verilerini nasıl kullandığı konusunda araştırılmaktadır. The Guardian’a göre , bilgi komisyoncusu Elizabeth Denham meclis komitesine, soruşturmanın ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun TikTok’a çocukların gizlilik yasasını ihlal ettiği için 5.7 milyon dolar para cezası vermesinden sonra Şubat ayında başladığını söyledi .

Denham, The Guardian’a komisyonun TikTok’un özel verileri nasıl topladığını ve yetişkin kullanıcıların çocuklarla iletişim kurmasına izin verebilecek açık mesajlaşma sistemi hakkında endişeleri olduğunu söyledi. “Çocuklar için şeffaflık araçlarına bakıyoruz. Tamamen açık olan mesajlaşma sistemine bakıyoruz, çocuklar tarafından çevrimiçi olarak toplanan ve paylaşılan video türlerine bakıyoruz. Şu an TikTok hakkında aktif bir soruşturmamız var, bu yüzden bu boşluğu izleyin ”dedi.

Soruşturma ayrıca, ByteDance’ın sahip olduğu popüler uygulamanın, şirketlerin reşit olmayan kullanıcılar için özel korumalar koymalarını ve yetişkinlere göre farklı hizmetler sağlamalarını gerektiren Genel Veri Koruma Yönetmeliğini (GDPR) ihlal edip etmediğini de inceler.

TikTok hâlâ Musical.ly olarak biliniyorsa başlayan FTC soruşturması, 13 yaş altındaki kullanıcılardan isimler, e-posta adresleri ve diğer kişisel bilgileri toplamadan önce ebeveyn onayı aramayı başaramadan uygulamanın Çocukların Çevrimiçi Gizlilik Koruma Yasası’nı çiğnediğine karar verdi. 13 yaşından küçük kullanıcıların üzerine video çekmelerini ve yayınlamalarını önleyen bir uygulamaya bir yaş geçidi eklenmesiyle sonuçlandı.

Çin medyası başlangıcı 75 milyar dolarolan ByteDance , The Guardian’a yaptığı açıklamada, “Çalışmalarını desteklemek için ürünümüzle ilgili bilgileri sağlamak üzere ICO gibi kuruluşlarla işbirliği yapıyoruz. Veri koruma prensiplerinin korunmasını sağlamak TikTok için en önemli önceliktir ”dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.