0

Canonical bugün bilgisayarlar, IoT ve bulut ortamları için Ubuntu 20.04 LTS (Focal Fossa) işletim sistemini resmen açıkladı.

Ubuntu 20.04 LTS, “Focal Fossa” olarak adlandırıldı ve Canonical’in Sekizinci LTS (Uzun Süreli Destek) sürümü. Nisan 2025’e kadar beş yıl boyunca güvenlik ve yazılım güncellemeleriyle desteklenecek, Bu sürüm önceki sürümlere göre çok sayıda iyileştirme aldı.

Ubuntu 20.04 LTS, varsayılan olarak en yeni GNOME 3.36 masaüstü ortamına sahiptir ve en son ve gelişmiş çekirdek, Uzun Süreli Linux çekirdeği 5.4 tarafından desteklenmektedir. gelişmiş donanım desteği sağlar (diğer özelliklerin yanı sıra). Ubuntu geliştiricileri ayrıca WireGuard (güvenli VPN teknolojisi) ve Livepatch ile entegrasyonu (yeniden başlatmadan bağımsız çekirdek güncellemeleri için) etkinleştirdi.

Muhtemelen Ubuntu 20.04 LTS (Focal Fossa) işletim sisteminin en önemli yeni özelliği, önyükleme sırasında OEM satıcı logosunu göstermektedir. Tüm ubuntu sürümünün yaru varsayılan teması, kullanıcının “Ayarlar” dan geçebileceği üç varyasyonla birlikte gelen – Varu karanlık, Yaru Işık ve Yaru standardı – ‘karanlık ve aydınlık’ arasında değişen koyu bir varyantı tanıttı.

Giriş ve kilit ekranı tamamen güzel ve temiz bir görünümle yenilenmiştir; biraz modern de. Masaüstü ortamı seçeneği, sağ alt bölüme gitti ve burada ‘Ubuntu’, ‘Wayland’da Ubuntu’ seçenekleri arasında seçim yapabilirsiniz

Ubuntu 20.04 LTS ile başlayarak, varsayılan yazılım yönetimi aracı hızlı bir şekilde gönderilecektir. Mağazanın kendisi bir çırpıda olarak paketlenmiştir, sadece yapıştırma uygulamalarına sahip yeni bir mağaza değildir.

Ubuntu 20.04 LTS’de artık Yüksek çözünürlüklü monitörler, ekranlar ile kesirli ölçeklemenin keyfini çıkarabilirsiniz. % 100,% 125,% 150,% 175 ve% 200 seçenekleriyle ayarlarda ölçeklendirme yüzdelerine sahiptir.

Klonlar, gelişmiş anlık görüntüler, vb.Gibi birçok gelişmiş dosya sistemi özelliği sağlayan geliştirilmiş ZFS yükleme desteği. Bu destek, üretim ve kurumsal dağıtımlarda Ubuntu işletim sisteminin güvenilirliğini artırır.

Daha fazla ayrıntı için aşağıdakileri okuyabilirsiniz: Ubuntu 20.04 LTS sürüm notları

Ubuntu 20.04 sürümünü indirin: https://releases.ubuntu.com/20.04

Sophos XG Firewall da MTU ve Mss Değeri Belirleme

Previous article

Manjaro 19.0 Kyria KDE Edition – Özellikler KDE Plazma 5.17 ve Powered by Linux Çekirdek 5.4

Next article

You may also like

Comments

Bir Cevap Yazın

More in Anasayfa