0

Dijital teknolojilerin yaygınlaşması, yeni bir çalışma anlayışının doğmasına da olanak verdi. Bu çalışma anlayışı dahilinde zaman ve mekan kısıtları ortadan kalkarken ekiplerin eş zamanlı olarak çalışmalarını sağlayan sistemler ve araçlar de gelişti. Özellikle bulut tabanlı sistemlerin yükselişi, ekiplerin aynı anda aynı dokümanlar üzerinden eş zamanlı olarak çalışmalarına olanak vermeye başladı. Çalışma verimini arttıran bu sistemler sayesinde şirketlerin çalışma kültürünün daha da esnediğini söylemek yanlış olmaz. Günümüzde ise uzaktan çalışan ekipler için binlerce farklı araç olmakla birlikte herbir aracın kendi içerisinde farklı avantajları mevcut. Genel anlamda bu araçların avantajları, özellikle kurumsal dünyadaki hayatımızı tahmin ettiğimizden daha da kolaylaştırmaya devam ediyor.

Eşzamanlı Çalışma Araçları

Eşzamanlı çalışma araçları, uzaktan çalışanların ortak bir doküman veya veri üzerinde çalışmalarına olanak veren araçlar olarak öne çıkıyor. Bu araçlar sayesinde ekipler aynı ortamda bulunma zorunluluğu olmaksızın ortak görevlerini yapılandırabiliyorlar. Eşzamanlı çalışma araçları ise şu başlıklar dahilinde sıralamak mümkün:

 

Google Docs

Google Docs, Google’ın bulut tabanlı sistemi olan markanın bulut tabanlı sistemi olan Google Drive ile entegre çalışan bir altyapı. Hem Excel dosyası hem de dokümanlar üzerinden ortak çalışan bu belge, çok amaçlı ve işlevli kullanım sağlıyor. Böylelikle uzaktan çalışan ekipler, ortak bir Word dosyası üzerinden eş zamanlı düzenlemeler yaparak notlarını da paylaşabiliyorlar.

 

OneNote

Bu metnin de yazıldığı araç olan OneNote, Microsoft tarafından geliştirilmiş olan yeni nesil bir not defteri. OneDrive ile entegre çalışan bu not defteri üzerinden ekipler iş planlarını ve notlarını ortak belgeler vasıtasıyla paylaşabiliyorlar.

 

Notion

Notion, oldukça kapsamlı bir araç olmasının yanı sıra bir not defterinin çok ötesinde kullanım seçenekleri sağlıyor. Bu bağlamda Notion, kullanıcıların ortak belgeler üzerinden tablo oluşturmalarına, metin paylaşmalarına ve projelendirme yapmalarına olanak veriyor.

İletişim Araçları

Uzaktan çalışma dendiğinde iletişim araçlarından bahsetmeden olmaz. İletişim araçları, uzaktan çalışan ekiplerin özellikle toplantı ve organizasyon süreçleri için büyük avantajlar sağlıyor. Bu bağlamda uzaktan çalışan ekipler için en işlevsel iletişim araçları dahilinde su seçenekler öne çıkıyor:

 

Hangouts

Google’ın iletişim araçlarından biri olan Hangouts özellikle toplantı ve bire bir görüşmeler için ideal bir araç. Hangouts üzerinden ekipler günlük toplantılarını tamamlayabiliyorlar ya da ekip iletişimlerinin devamlılığını sağlayabiliyorlar.

 

Skype

Tamamen ücretsiz bir araç olan Skype, aynı şekilde kullanıcıların birbirleriyle iletişim kurmaları açısından önemli bir avantaj sağlıyor. Sesli veya görüntülü konuşmanın haricinde Skype iş akışı için kullanıcılarına mesajlaşma yapabilecekleri bir arayüz deneyimi de sağlıyor.

 

Slack

Bir diğer iletişim aracı olan Slack, Nasa’nın bile ekip içi iletişiminde tercih ettiği bir araç. Bu bağlamda Slack ekip içi yazışmalara olanak vermesinin ötesinde birçok entegrasyon seçeneğiyle de oldukça işlevsel bir seçenek sağlıyor. Özellikle proje yönetim araçları ile olan entegrasyon altyapısı sayesinde proje yönetim süreçleri açısından büyük kolaylıklara olanak veriyor.

Proje Yönetim Araçları

Ekipler için oldukça önemli araçlar olan proje yönetim araçları, iş süreçlerinin ve görev dağılımının yapılandırılması ve takibi açısından önemli. Bu bağlamda uzaktan çalışan ekipler için öne çıkan proje yönetim araçları arasında şu başlıklar öne çıkıyor:

 

Asana

En işlevsel proje yönetim araçlarından biri olan Asana, aynı zamanda eş zamanlı kullanım seçenekleriyle de dikkat çekiyor. Ekiplerin görev atamaları ve görev takibi yapabilmeleri açısından oldukça işlevsel olan Asana, basitleştirilmiş arayüzü ile tüm kontrollerin tek bir noktadan yapılmasına da olanak veriyor.

 

Bitrix24

Bitrix24, sadece bir proje yönetimi aracı olmasının ötesinde CRM altyapısı ve iletişim aracı olarak da sınıflandırılabiliyor. Çok yönlü kullanım seçeneklerini ekiplerin bir arada çalışması gibi avantajlarla da bütünleyen Bitrix24, genel olarak düşünüldüğünde çok amaçlılığıyla ekipler için çalışma verimliliğini arttıracak bir proje yönetim altyapısı.

 

Trello

Ekipler için bir diğer önemli proje yönetim aracı seçeneği ise Trello. Açık kaynaklı bir araç olan Trello için kullanımı zenginleştiren birçok eklenti ve entegrasyon seçeneği de mevcut. Özellikle uzaktan çalışan ekipler, Trello ile projeledirme, görev atamaları ve görev takibi gibi kontrolleri tek bir noktadan yürütebiliyorlar.

csaridoshika
aridoshika.com genel yayın botu

  İŞ İHTİYACIM İÇİN YETERLİ Mİ: WORDPRESS

  Previous article

  Köklü Markalar Neden Logolarını Güncelliyor?

  Next article

  You may also like

  Comments

  Bir Cevap Yazın

  More in Anasayfa