0

VoIP yani Voice Over Internet Protokol internet üzerinden ses görüşmesi denebilir. VoIP ile haberleşmenin en büyük avantajı düşük maliyettir. Bu nedenle büyük şirketlerin şehirler arası ve ya Uluslararası görüşmelerinde kullanılır. Malesef ülkemizde bu teknolojiyi kullanan sayısı oldukça azdır.

 

Bir çok sabit hat ve gsm operatörlerinden alınan mobil hatlar için her ay onlarca para vermek yerine şirketinizde ve ya iş yerinizde var olan internet alt yapısı üzerinden VoIP hizmeti sunan şirketlerden satın alınan VoIP hizmeti, bu maliyeti büyük ölçüde düşürecektir.

Ama, günümüzde internete ulaşmak pek sorun olmasada ses frekanslarının sorunsuz bir şekilde iletilmesi için iyi bir internete ihtiyaç duymaktadır.Ancak santralden hat alarak internete bağlı olmasanız bile çağrı alabilirsiniz. VoIP arka planda bir çok protokol destekler, lakin Türkiye’de kullanılan protokol SIP protokolüdür.

SIP Nedir?

Sesion Initiation Protocol ‘ün kısaltılmış halidir. İnternet üzerin telefon hizmeti sunarken oturumun açılması, kapatılması için kullanılır.

 

VoIP Avantajları Nelerdir?

1-Maliyetinizi %50-%90 oranında azaltır.

2-İşyerinize kuracağınız IP Santral sistemi ile tüm şubeleriniz ücretsiz görüşebilir, dünyanın neresinde olursanız olun santralinize dahili olarak bağlanıp görüşme yapabilir ve ya karşılayabilirsiniz.

3-VoIP’ in ortaya çıkış amacı ses iletmek olsa bile görüntü, text ve video iletmesi mümkün.

(PENETRASYON) SIZMA TESTİ NEDİR?

Previous article

Python Programlama 1- Kurulum

Next article

You may also like

Comments

Bir Cevap Yazın

More in Anasayfa