0

Merhaba bu hafta ki konumuz VPN Nedir? , VPN seçerken neye dikkat etmeliyiz , DNS değiştirme ve faydası ve zararlarına değineceğim isterseniz başlayalım.[su_button

url=”https://www.google.com.tr/search?q=vpn&oq=vpn&aqs=chrome..69i57j0j69i60j0j69i59j69i60.1766j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8″ target=”blank” style=”bubbles” background=”#36e512″ size=”5″ center=”yes” radius=”round” icon=”icon: google” icon_color=”#b8070c” text_shadow=”0px 0px 0px #ded7d7″]VPN Nedir?[/su_button]Malumunuz ülkemizdeki internetle aramız nane molla çünkü web siteler kapatılıyor genellikle bu sorun sizin canınızı sıkıyordur ama sizi bu konuda bilgilendirmek için yazdım çünkü artık VPN( Virtual private network) yani özel sanal ağ anlamanız için kolaylaştırayım VPN bir başka ülkeden sanal vatandaşlık almaktır bu nasıl oluyor dediğinizi duyar gibiyim şöyle kullandığınız internetin IP(Internet Protocol Address) adresinin değiştirilmesidir.Yasaklanmış bir web sitesine girmek için öncelikle iki seçenek mevcuttur; IP değiştirme ve DNS(Bir Alan Adı Sistemi (DNS), .com veya .net gibi belli bir üst düzey etki alanının (TLD) tüm alan adlarını ve bunlara karşılık gelen IP numaralarını saklayan bir veri tabanıdır.) değiştirmek gerekir bunu nasıl yapacağınızıda anlatacağım.[su_button url=”DNS Değiştirme” target=”blank” style=”bubbles” background=”#0d46e6″ size=”5″ center=”yes” radius=”round” icon=”icon: wrench” icon_color=”#16b807″ text_shadow=”0px 0px 0px #ded7d7″]DNS Değiştirme[/su_button]Denetim Masası –> Ağ ve Paylaşım Merkezi   açtıktan sonra Yerel ağ bağdaştırıcısı 2  sağ tıklayıp özellikleri seçin.


DNS adresi değiştirmeniz yeterli. Yukarıdakini değiştirmenize gerek yok.

 • 208.67.222.222208.67.220.220Alternatif DNS
  195.46.39.39
  195.46.39.40

-Bu DNS kullanması size kalmış isterseniz kullanabilirsiniz[su_button target=”blank” style=”stroked” background=”#e60d16″ size=”5″ center=”yes” radius=”round” icon=”icon: at” icon_color=”#16b807″ text_shadow=”0px 0px 0px #ded7d7″]VPN yararları ve zararları nelerdir?[/su_button]

 1. Gizliliği ve güvenliği artırmak: İnternetten işinizin güvenliğini arttırmak için en sık kullanılan sistemdir çünkü IP adresinizi VPN kullanılarak yada DNS değiştirerek  siber saldırılardan mümkün olduğu kadar korunmanızı sağlar.
 2. Ülkelere özel hizmetleri kullanmak: Ülkemizde kullanılmayan web siteleri yada uygulamaları VPN değiştirerek yani sanal vatandaşlık değiştirerek kullanabilirsiniz
 3. yasal veya yasadışı indirmeler: VPN yararı olduğu kadar zararlarıda vardır yaşadışı faaliyetlerde Ip değiştirerek yakalanma olasılığını en aza indirmek için kullanılan yöntemdir.
 4. Yasaklı web sitelerine giriş için: en sık kullanılan sorun çözümüdür çünkü ülkemizde çok fazla web sitesi engellenmektedir ve bu sorunu türk halkı vpn kullanarak çözer genelde.

5.Okul veya iş ağına uzaktan ulaşmak için: genelde işlerimizi güvenli hale getirmek için kullanılan  vpn Ip değişikliği ile veri çalmalarına karşı önlemede kullanılan yöntemdir.

[su_button url=”https://www.technopat.net/2014/07/08/vpn-alirken-dikkat-edilmesi-gereken-5-detay/” target=”blank” style=”3d” background=”#4e4e4e” size=”5″ center=”yes” radius=”round” icon=”icon: warning” icon_color=”#ed1011″ text_shadow=”0px 0px 0px #ded7d7″]VPN alırken nelere dikkat etmeliyiz[/su_button]

|Öncelikle Vpn kullanacaksanız ücretli olanlarını tercih edin çünkü Vpn servislerinin ücretsizler verilerinizi korumak için değil çalmak için olma olasılığı çok fazla hal böyle olunca aylık belirli miktar ödeyerek güvenli ve kısıtlaması olmayan bir Vpn almanızda ve araştırmanızda fayda var.

Vpn alırken nelere dikkat etmelisiniz sizin için listeledim.

 • Torrent indirme servisi kullanıyor musunuz? :Eyer kullanıyorsanız bazı Vpn servisleri Torrent indirme engeli olduğunu söylemekte fayda var çünkü Vpn almanızdaki amaç kısıtlama olmadan güvenli İnternet kullanmaktır.
 • Vpn servisi çoklu platform destekliyor mu?: Şöyle anlatmak gerekirse Vpn sadece telefonda değil tüm cihazlarda kullanmaya desteği var mı Vpn telefon,tablet,laptop vb cihazların hepsinde kullanıyorsanız Vpn servisinin platform desteği vardır.
 • Amerika’ya özel servisleri mi kullanacaksınız?: Exit server adında bir sistem sizi ABD sanal vatandaşı yapabiliyor alacağınız vpn servisi bu sistemi barındırmıyorsa ABD ait sistemleri kullanamayacaksınız.
 • Gizlilik politikaları ne?: En önemli konu bu bence çünkü gizlilik politikasını almadan önce dikkatli bir şekilde okuyun çünkü sonuçta veri trafiğinizi emanet edeceksiniz güvenlik her şeyden çok önemlidir.

Takipte Kalın pişman olmazsınız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Muammer Altunkan
Kto Karatay üniversitesi Tarih 3/4 Cyber security search python Wordpress Design

Softaculous kurulum İşlemleri

Previous article

Parola Kırma Saldırıları

Next article

You may also like

Comments

Bir Cevap Yazın

More in Ağ Network