0

Nedir?

  VPN,(Virtual Private Network) Sanal Özel Ağ teriminin kısaltılmış hali.En basit tanımıyla internete başka bir İP [IP adresi (İngilizce: Internet Protocol Address), internete ya da diğer herhangi bir bilgisayar ağına bağlı cihazların, ağ üzerinden birbirlerine veri yollamak için kullandıkları adrestir.]üzerindenbağlanmanızı sağlayan araç/hizmet.Yani siz bir siteye girmeden önce vpn hizmeti veren firmanın bilgisayarına bağlanırsınız bu sayede dışarıdan bakan birisi sizin nereye bağlandığınızı göremez.

Güvenli midir?

Aslında bu soruya tam verilebilecek bir cevap yok bu sizin ne iş yaptığınıza ve kullandığınız vpn servisinin güvenirliğine bağlıdır.VPN hizmetinin güvenilirliği firmanın büyüklüğü,bilinirliği ile doğru orantılıdır.Büyük firmalar tanıtım amaçlı ücretsiz hizmetler vermekte fakat zmanla sizden aylık veya yıllık ücret talep etmekte.

Kaç Tür VPn Vardır?

1)Kısıtlı ve/veya Yasaklı sitelere giriş:
VPN sizi farklı bir konumda gösterdiğinden ve şifreli bir bağlantı sağladığından engelli web sitelerine erişmenizi sağlar.

2)Dosya İndirmek:
Torrent’te güvenliği sağlamanın en pratik yolu şüphesiz VPN’dir.

3)Gizlilik ve Güvenlik:
Şifreli bağlantı sayesinde ağ açıklarından ve 3.şahıslardan korunmanız VPN tarafından sağlanmaktadır.

4)İş veya Okul Ağına Uzaktan Bağlanmak:
Bu durumlarda VPN hizmeti işyeri veya okul yönetimi tarafından sağlanır.

5)Ülkelere Özel Hizmetler:
Belirli internet siteleri veya uygulamalar sadece belirli ülkeler üzerindeki İP’lerden kullanıldığı için İP adresinizi başka ülkelerde göstermenizde size yardımcı olabilirler.
Örneğin:İngiltere’deki bir haber kanalının web sitesi sadece İngiltere’ye hizmet veriyor ise konum bilginizi değiştirerek o siteye bağlanabilirsiniz.

En İyi 5 VPN Servisi

1-IPVanish

700’ün üzerinde server’ı ve 400000’den fazla IP dağıtabilme kapasiteli firma, 60’ın üzerindeki farklı lokasyonu ile sizlere güvenli bir VPN servisi sağlıyor.Girdiğiniz sitelerin kaydını tutmuyor fakat diğer hizmetlere göre biraz daha pahalı ve ücretsiz deneme süresi vermiyor.Yıllık alındığında aylık ücreti 21 tl tek seferlik aylık ise 40 tl.Sizde buradan ulaşabilirsiniz.

2-VyprVPN

700’ün üzerinde server’ı olan ve 200.000’den fazla IP adresi dağıtabilen VyprVPN, gayet iyi bir performans sağlıyor.Yıllık satın aldığınızda aylık ücret 17 tl fakat tek seferlik aylık ücret 40 tl.Sizde buradan ulaşabilirsiniz.

3-ExpressVPN

Server sayısı 1000’i geçen ExpressVPN’in IP dağıtma sayısı bilinmiyor. 136 farklı lokasyonda 94 ülkede faaliyet gösteren server’ları yüksek kalite hizmet sunuyor. Müşteri desteği konusunda da iyi ün yapmış olan firmanın zayıf yanı ise ucuz olmaması.15 aylık alındığında aylık ücret 23 tl tek seferlik aylık ücreti 45 tl.Sizde buradan ulaşabilirsiniz.

4- Hotspot Shield

Hotspot Shield, 2000’den fazla server ile IP sayısı hakkında yine tahmin yapılamayan servislerden biri. Server lokasyonu olarak yaklaşık 20 merkez bulunuyor. Güçlü yanları olarak ucuz fiyatı ve yüksek indirme hızı sayılabilir.Zayıf yanları ise az lokasyonda bulunması ve sınırlı konfigürasyon seçenekleridir.Ömür boyu üyelik 490 tl iken bir yıllık ücret 15tl.Sizde buradan ulaşabilrisiniz.

5- KeepSolid VPN Unlimited

KeepSolid VPN Unlimited’in 1200’den fazla server’ı, 71 lokasyonda hizmek vermektedir. Fiyat olarak uygun olan ve arayüzü gayet kullanışlı olan VPN servisinin tüm server’ları torrent indirmeyi desteklememektedir. Bir yıllık ücret 10 tl ömür boyu üyelik ise 1800 tl.Sizde buradanulaşabilirsiniz.

KRİPTOLOJİ’YE GİRİŞ (1)

Previous article

STEGANOGRAFİ NEDİR ?

Next article

You may also like

Comments

Bir Cevap Yazın

More in Anasayfa