0

Web sitesi sahipleri için en kritik etkenlerden biri olan zararlı yazılımlar, sadece web sitelerine zarar vermekle kalmaz aynı zamanda sitelerde maddi hasarın oluşmasına da neden olurlar. “Malware” olarak da adlandırılan web tabanlı zararlı yazılımlar; siber suçlar kapsamında değerlendirilmekle birlikte sitenin veri tabanındaki kişisel verilerin riske girmesine de sebebiyet verirler. Bu bağlamda site sahiplerinin kullanıcılarının kişisel verilerini koruyabilmeleri adına zararlı yazılımlara karşı dikkatli olmaları gerekmektedir. Malware yazılımları, işletmelerin dijital varlıklarını tehdit etmekle birlikte web sitelerinin Google gibi arama motorları tarafından kara listeye alınmalarına da neden olabilir.

Zararlı Malware Yazılımları Web Sitelerine Ne Gibi Zararlar Verir?

Web siteleri için en zararlı etkenlerden olan malware yazılımları, sitelere sadece maddi zarar vermekle kalmaz aynı zamanda kullanıcı tabanında problemlerin yaşanmasına da neden olur. Bu yazılımlar yüzünden site ziyaret aldığında kullanıcıların kullandığı virüs koruma yazılımları, sitenin güvenilir olmadığı yönünde uyarı verirler. Bahsi geçen uyarı kullanıcı deneyimini olumsuz etkilediği gibi site ziyaretçilerinizin işletmenize olan güveninin sarsılmasına da sebebiyet verebilir. Tüm bunların yanı sıra sitenize bulaşan zararlı yazılımlar veri tabanı tarafında da bir takım sorunlara neden olurlar. Kullanıcı verilerinizin riske girmesine neden olan bu yazılımlar, özellikle e-ticaret odaklı web sitelerinde ciddi mali riskler doğururlar. E-ticaret odaklı işletmelerin Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamındaki en önemli sorumluluklarından olan veri güvenliğini ihlal eden zararlı yazılımlar, beraberinde bir takım hukuki riskleri de getirirler.

Malware Yazılımları Web Sitelerine Nasıl Bulaşır?

Sitelerdeki güvenlik açıklarını hedefleyen zararlı yazılımlar özellikle WordPress gibi CMS tabanlı popüler web portallarını hedef alarak geliştirilir. WordPress gibi portallar tamamen kullanıcı tabanlı olarak geliştirildiklerinden açık kaynaklı yazılımlardır. Bu bağlamda kullanıcılar eklenti ve uzantılar geliştirerek web sitesi deneyimini geliştirebilirler. WordPress site sahipleri, sitelerine eklenti kurarlarken zararlı yazılımlara maruz kalabilirler. Özellikle güvenli olmayan ve geliştiricisi belli olmayan 3. parti yazılım ve eklentileri yüklemek, malware virüslerinin yayılmasındaki en önemli etkenlerden biri olarak öne çıkar. Bunun yanı sıra anonim mailler ve forum sitelerindeki belirsiz link yönlendirmeleri de bu gibi virüslerin yayılmasını sağlar.

Web Sitelerindeki Zararlı Yazılımlar Nasıl Saptanır?

Web sitelerinize bulaşabilecek olan güvensiz eklentilerin ve malware yazılımlarının saptanması aslında oldukça kolaydır. Özellikle Google tarafından sağlanan Güvenli Tarama Site Durumu hizmeti, güvenli olmayan sitelerin saptanması açısından en gelişmiş yöntemlerden biridir. Google’ın sunmuş olduğu bu panel üzerinden sadece sitenizin linkini yapıştırarak sitenizin güvenlik standartlarına uyup uymadığını tespit edebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra WordPress gibi portallar üzerinde de sitelerdeki güvenlik açıklarını saptayacak eklenti ve yazılımlar mevcuttur.

Zararlı Yazılımlara Karşı Sitemi Nasıl Korurum?

Zararlı malware yazılımlarına karşı sitenizi korumak için bazı eklentiler ve yazılımlar kullanabilirsiniz. Özellikle WordPress tabanlı web siteleri için gelişmiş eklenti seçenekleri mevcuttur. Oldukça basit kurulumlu olan bu eklentiler sayesinde 3. parti eklentilerden ya da yazılımlardan bulaşabilecek olan zararlı yazılımların önüne geçebilirsiniz. Bunun yanı sıra WordPress tabanlı bir site kullanıyorsanız, çekirdek dosyalar arasında aşina olmadığınız dosya isimlerindeki verileri de temizleyebilirsiniz.

Kötü Amaçlı Yazılımlara Karşı Alacağım Önlemler Neden Önemli?

Kötü amaçlı yazılımlar sadece web siteniz ve dijital varlığınızı tehdit etmekle kalmaz aynı zamanda marka kimliğinize yönelik de ciddi riskleri barındırırlar. Bu bağlamda, kötü amaçlı yazılımlara karşı web sitenizi korumanız dijital varlığınız ve marka kimliğinizi korumanızı da sağlayacaktır. Bunun yan sıra, güvenliğin sağlanması kullanıcı yoğunluğu yüksek bir web sitenizin ve kullanıcı verilerinizi sakladığınız bir veri tabanınız olduğu durumlarda da önemlidir. Benzer senaryolarda alacağınız önlemler sayesinde kullanıcı verilerin 3. parti yazılımlar vasıtasıyla web korsanlarının eline geçmesini engelleyebilirsiniz. Bu durum da sizin “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu” kapsamında kullanıcılarınıza karşı en önemli sorumluluğunuzu yerine getirmenize yardımcı olur.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER SEO UYUMLU METİN YAZARLIĞI

Previous article

HAYATINIZI KOLAYLAŞTIRACAK MOBİL UYGULAMALAR

Next article

You may also like

Comments

Bir Cevap Yazın

More in Anasayfa