1

İnternetin oluşmasıyla dünya dijitalleşti ilk olarak askeri amaçla kullanıldı daha sonra globalleşti tüm dünya interneti yaymak kablolar imkansızdı bu yüzden Wi-fi icat edilmesiyle İnsanlık için tüm dünyada sınırlar engel olmaktan çıktı sizler için Wi-fi’nin yerini alacak Li-fi teknolojisini araştırdım iyi okumalar dilerim.

Wi-fi

İngilizce: Wireless Fidelity, Türkçe: Kablosuz Bağlantı Alanı) kişisel bilgisayar, video oyunu konsolları, dijital ses oynatıcıları ve akıllı telefonlar gibi cihazların kablosuz olarak birbirlerine bağlanmasını sağlayan teknolojidir.

Li-Fi

Çinli Bilim adamları Wi-Fi teknolojisine alternatif olacak olan yeni bir kablosuz bağlantı geliştirdi: Li-Fi. Wi-Fi’den daha hızlı aynı zamanda daha ucuz ve tasarruflu olan Li-Fi teknolojisini keşfetti. Şanghay Fudan Üniversitesi’nden Profesör Chi Nan “Bu mikroçipli ampullerin ürettiği veri hızları 150 megabit / saniye (Mbps)’e yaklaşabiliyor.” diyor. Araştırmacılar, 1 W’lık LED ampul ile 4 bilgisayarın yüksek veri hızında internete bağlanabileceğini söylüyor. Fakat uzmanlar şu an başlangıç aşamasında olduklarını, daha fazla kanıt araştırdıklarını, malesef şu an için bu buluşu destekleyen bir fotoğraf ve videoya sahip olamadıklarını ifade ediyor.

Li-Fi görünür ışık iletimi olarak adlandırılıyor yani ışık enerjisi ile veri aktarımı yapılabilmesine olanak sağlıyor  Li-Fi, ortalama geniş bant bağlantılarına göre daha hızlı ve ucuz olacak. Li-Fi, LED ampullerin şu an için her yerde kullanıldığını düşünecek olursak diğer kablosuz haberleşmelere göre daha enerji tasarruflu olacağa benziyor.

Görünür ışık elektromanyetik sepektrumun bir parçasıdır ve radyo sepektrumundan 10.000 kat daha büyüktür, yani potansiyel olarak sınırsız kapasiteye sahiptir.
Fakat malesef her teknolojinin olduğu gibi bunun da kötü tarafları yok değil. Örneğin; ışığı engellediğiniz zaman iletişiminiz kopacak ve sinyal kesilecektir. Ama bu bakış açısı da bir açıdan güvenlik sayılabilir. Çünkü ışık, radyo sinyalleri gibi duvarlara nüfuz edemez. Fakat normal wi-fi sinyallerini yan tarafa geçmesin diye kesmek gibi bir lüksümüz yok;
Profesör Chi, bu teknolojinin emekleme aşamasında olduğunu önemle belirtiyor. Chi gelişmenin hızlı olabilmesi için mikroçiplerde ve optik haberleşme kontrollerinde büyük ilerlemelerin kaydedilmesi gerekli olduğunu söylüyor.
Ekip, 5 Kasım’da Şanghay Uluslararası Sanayi Fuarı’nda başlangıç aşamasında olan Li-Fi kitlerini göstermeyi umuyor.
Kaynakça: Elektrikport.com
Muammer Altunkan
Kto Karatay üniversitesi Tarih 3/4 Cyber security search python Wordpress Design

BörüOS Nedir?

Previous article

Windows Takılma Sorunlarının Nedeni

Next article

You may also like

1 Comment

  1. […] Li-Fi Tekonolojisi hakkında neler söylemek istersiniz. ? […]

Bir Cevap Yazın

More in Ağ Network