0

Konsept: İşte Windows 10’u temel alan daha iyi bir Windows 11 Başlat menüsü:

  1. Windows 11 Başlat menüsü ile uygulanan değişiklikler, ilk derlemelerin Windows Insiders için kullanıma sunulmasından bu yana oldukça sıcak bir konu olmuştur. Bir hayli övülen bir ‘Son Kullanılanlar’ atlama listesine indirgenmiş olması, insanları şimdiden alternatifler ve çözümler aramaya sevk ediyor. Bir haftadan biraz daha uzun bir süre önce Stardock, önceki Windows sürümlerinin Başlat menülerini geri getirmek için Start11’i başlattı, ancak Live Tiles ile Windows 10 stili Beta’da özellikle yoktu.

 


  1. Dot Matrix, Windows 11’de Başlat menüsünün nasıl görünebileceğine dair kendi vizyonunu paylaşmaya karar verdi ve hatta bunu Geri Bildirim Merkezi’nde bir öneri olarak sunacak kadar ileri gitti.
  2.  Yukarıda görebileceğiniz gibi, Başlat Menüsü, solda ‘Tüm uygulamalar’ ve sağda sabitlenmiş uygulama grupları ile bir Windows 10 düzenine döner. Live Tiles yerine uygulamaların simgelerini görüyoruz. Dot Matrix, “daha fazla “önerilen” bölüm yok. Bu cehenneme gidebilir” demeye devam ediyor. Nereden geldiğini görebiliyorum. Harika ve hepsi, ama çok mahremiyet odaklı değil. Birçok yönden, önceki Windows sürümlerinde kapatılabilen Jumplist önerilerinden daha kötüdür. Windows 11’de de kapatılabilir, ancak bu genel bir ayardır, bu nedenle devre dışı bırakırsanız, yarısı boş bir Başlat menüsü alırsınız ve Jumplist veya Dosya Gezgini önerileri olmaz. (Neden bu seçenekleri ayırmıyorsunuz, Microsoft?).

 

 

  • Burada, Başlat menüsünün bir tablet modunda çalıştırılabilen tam ekran sürümünü görebiliriz. Sonuç olarak, tüm boşluklar başımı biraz ağrıtsa bile, şu anda Windows 11 ile birlikte gönderilenden daha kullanışlı.

 

 

 

Ve son olarak, yukarıda gösterildiği gibi, tüm Widget bölmesini ve Canlı Kutucukların manevi ardılını açılır bölme yerine Başlat menüsüne geri taşımaya ne dersiniz?

  • Şahsen, Windows 11’deki widget bölmesinin iyi düşünülmemiş olduğunu düşünüyorum. Microsoft, hava durumu ve haberler için ‘bir bakışta bilgi’ almak için, görev çubuğundan bölmeyi açarak, bu widget’ları masaüstüne sabitleme fırsatını tamamen kaçırdığını söylüyor.
  • Ekranlarımız büyüdükçe ve genişledikçe (5180×1440 Ultrawide ekranım var), widget’ları doğrudan masaüstüne yerleştirebilmek mantıklı geliyor. Bir haber uyarısı mı? Widget bölmesini bilerek kontrol etmeye karar vermediğiniz sürece, onu göremezsiniz, masaüstüne sabitlenmişse görme şansınız çok daha fazladır. Microsoft, Live Tiles ile harika bir fikir aldı ve Windows 10’da, artık tamamen durduruldukları sürece zayıf bir şekilde uyguladı.

 

Bora Akdag

AUDACİTY Nedir?

Previous article

En İyi Yazılım Öğrenme Kaynakları

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Anasayfa