0

Dünyanın ve insanların ihtiyaçlarının bir anda değişebildiğini gördüğümüz, çok sayıda ders çıkarabileceğimiz unutulmayacak bir dönemden geçiyoruz. Evden çalışabilmenin ayrıcalık sayılmaya başladığı, teknolojinin hayatımızı gerçekten kurtaracağına ikna olduğumuz ve dijital dünyanın sunduğu imkanlar sayesinde ihtiyaçlarımızı karşılayabildiğimiz günler yaşıyoruz. Bu süreçte yaşam değişirken hem teknolojinin gelişmesi ile hem de aldığımız dersler ile birlikte geleceğin mesleklerine de yeniden bir göz atmamız gerekli hale geliyor. Blockchain mühendisliği, yenilenebilir enerji teknisyenliği, veri analisti, dijital içerik uzmanı, bilgi güvenliği uzmanı, 3 boyutlu baskı teknisyeni, arttırılmış gerçeklik geliştiricisi gibi yavaş yavaş tanışmaya başladığımız pek çok meslek grubunun çok popüler olması için uzun süre beklememize gerek kalmayacak.

 

Yakın Gelecekte Öne Çıkacak Sektörler

 

Aslında yakın geleceğin önemli meslekleri söz konusu olduğunda sektörel bazda ciddi bir değişimin olması ilk bakışta beklenmemelidir. Sağlık, gıda gibi temel gereksinimlere cevap veren sektörlere duyulan ihtiyaç değişmese de ihtiyaçların farklılaşacağını mutlaka göz önünde bulundurmak gerekecek. Eğitim, teknoloji, danışmanlık, dijital pazarlama gibi alanlarda çalışacak kişilere, özellikle bu alanların yeni dünya düzenine entegre olabilmesi için fikirlerini sunup; projelendirecek, hayata geçirecek ve en önemlisi de optimize edecek kişilere ihtiyaç artacak.

 

Hangi Mesleği Seçmeliyim?

 

Meslek seçimi ve bu seçimi yaparken geçilen yollar oldukça kişiseldir ve doğru sonuca ulaşmak her insan için farklı yollardan gitmeyi gerektirir. Bu nedenle bu sorunun net bir cevabı olmasa da farkı sektörlerde umut vadeden bazı mesleklere göz atalım.

 

3 Boyutlu Baskı Teknisyeni

 

Fütüristik bir dünya yaratmanın mümkün olduğunu gösteren 3 boyutlu baskı teknolojisi ile birkaç gün içerisinde bir mahalle kurmak mümkün. Yedek parça üretiminden özelleştirilmiş tasarımlara kadar pek çok ihtiyaca cevap veren 3 boyutlu baskı gelecekte herkesin fotokopi ihtiyacı kadar sık başvuracağı bir ihtiyaç olacak.

 

Dijital İçerik Uzmanı

 

İçerik denildiği zaman ilk akla gelen yazılı bir metin olsa da aslında dijital içerikleri sınırlamamak gerekiyor. Dijital dünya için video, görsel, ses veya metin üretmek dijital içerik uzmanı olmanın ilk şartı. Tüm dünyanın interneti daha yoğun kullanmaya başladığı bu dönemde dijital varlığın da öne çıktığını göz önünde bulundurduğumuz zaman bu uzmanlığın değerini görmemiz mümkün.

 

Drone Pilotu

 

İlk bakışta büyükler için pahalı oyuncaklar olarak gördüğümüz dronelar günümüzde özellikle ticareti farklı bir boyuta taşımak için oldukça değerli birer yatırım aracı olarak görülüyor. E-ticaret sitelerinin yeni teslimat yöntemleri arasına girmesi beklenen bu teknolojiye hakim olmak ise gelecekte oldukça değerli olacak.

 

Sentetik Biyoloji Mühendisi

 

Mühendislik yöntemlerinin biyoloji alanına uygulandığı bir alan olarak tanımlayabileceğimiz sentetik biyoloji, dünyayı değiştirebilecek bir potansiyel barındırıyor. Moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mühendislik, matematik ve bilgisayar bilimi gibi alanlarla iç içe olan sentetik biyoloji sayesinde doğal olan her şey yeniden tasarlanabiliyor. Sınırları hayal gücü ile kısıtlanabilen “Sentetik Biyoloji Mühendisliği” de gelecek yıllarda adından söz ettirecek meslekler arasında gösteriliyor.

 

Geleceğin meslekleri değişen ihtiyaçlarımızla birlikte artsa da günün sonunda bazı mesleklerin aslında evrildiğini ve yeni dünyaya uyum sağladığını da görebiliyoruz. Teknoloji etiği uzmanı, kişisel dijital güvenlik sağlayıcı gibi hiç akla gelmeyecek ancak ihtiyaç duyulan yeni meslekler olduğunu da unutmamak gerekiyor.

SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ NE DEĞİLDİR

Previous article

İNCELEME: SEO’NUN ÖNEMİ

Next article

You may also like

Comments

Bir Cevap Yazın

More in Genel