1

Yapay Zeka ve Robotlar İnsanlar İçin Tehlike mi?

Yapay zekayla ilgili akıllarda hiç değişmeyen iki soru var; Yapay zeka nasıl olacak ve insanlık için ne gibi tehditler oluşturuyor? İlk sorunun cevabı satranç oynayan, hesap yapan, konuşabilen robotların kendini göstermesiyle birlikte ortaya çıksa da, bilgisayardaki özel programlar sayesinde belirli insani eylemleri yerine getirebilen bu robotların ne gibi bir tehlike oluşturabileceği hâlâ merak konusu. Nitekim robotların gelecekte insanları öldürebileceği, köleleştirebileceği gibi çeşitli endişeler de mevcut. Zira hafıza, öğrenme, yaratıcılık ve hızlı eylem gösterme gibi özelliklere sahip bu robotlar neredeyse gerçek bir insan gibi davranabilecek.

Giderek artan sayıda bilim insanı, mühendis ve sanatçıların söylediklerine inanırsak ‘zavallı et ve kemik yığınlarına’ yani insanoğluna acımak gerekiyor.

Profesör Stephen Hawking de insanoğlu tam anlamıyla zeki bir aygıt ya da yazılım geliştirdikten sonra neler olacağı konusunda endişelenen uzmanlar listesine katıldı.

Hawking’in korkusu, yapay zek’nın insanoğlunun sonu anlamına gelebileceği.

Aynı endişeler geçen Tesla firmasının sahibi Elon Musk tarafından da dile getirilmişti.

Musk, kontrol edilmesi güç boyutlara ulaşan yapay zekanın insan nesli için “en büyük tehdit” olduğunu belirtti. Sonumuzun zalim ve hesapçı yapay zekanın ayakları altında mı geleceğini merak ettiğini söylüyor.

Oxford Üniversitesi Profesörü Nick Bostrom da, önümüzdeki yüzyıl içinde yapay zeka yönetiminde bir kıyamet yaşayabileceğimizi kaydetti.

Google’ın başmühendisi Ray Kurzweil de yapay zeka’dan kaygılı. Kurzweil, süper-zeka yazılımlarını kısıtlamaya gücü yetecek ahlak kodları yazmanın çok zor olabileceğini söyledi.

Bugün bile insan zekası inceliklerinin, bilgisayarların problem çözümünde kullandıkları güç karşısında ne kadar zayıf kalabileceğinin işaretlerini görüyoruz.

Satranç bilgisayarları düzenli olarak en iyi oyuncular dışındaki herkesi yeniyor. Karışık matematik işlemleri diğer bilgisayarlara nispeten çok daha basit olan cebinizdeki akıllı telefon için bile çocuk oyuncağı.

Bilgisayar devi IBM’in Watson isimli süper-bilgisayarı Türkiye’de “Büyük Risk” adıyla yayımlanan Jeopardy isimli bilgi yarışmasının Amerikan versiyonunda en iyilerle yarıştı ve kazandı.

Bunun dışında birçok alanda bilgisayarların problemlere insanların aklına gelmeyen orijinal ve yaratıcı çözüm ürettikleri çok sayıda örnek var.

Makineler yavaş ama emin şekilde insanlardan daha akıllı hale geliyor, insanların en iyi oldukları uğraşlar ise gün geçtikçe azalıyor.

Peki, tüm bu tehlikeler gerçek mi?

İnsanların ilk gerçek anlamda akıllı bir bilgisayar programını yazarsa, daha sonra bu programın kendisi daha akıllı sürümlerini geliştirebilir mi? İnsanoğlu için gerçekten böyle bir tehlike işareti var mı?

Kaliforniya’daki Singularity Üniversitesi Yapay Zek ve Robotlar Bölümü Başkanı Neil Jacobstein “belki” diyor.

Jacobstein, “Yapay zeka’nın hiçbir ahlaki bedeli olmadan gelebileceğini sanmıyorum.Şimdi çalışmaya başlarsak kontrolsüz şekilde yükselen yapay zeka karşısında kurtulma şansımızı önemli derecede gelişebilir” diye konuşuyor.

Jacobstein’a göre “yapmamız gereken, yarattıklarımızın ortaya çıkartabileceği sonuçları göz önüne almak ve toplumlarımızı, kurumlarımızı yaşanabilecek bu büyük değişikliklere hazırlamak”.

 

Imperial College Bilişsel Robot Profesörü Murray Shanahan, yapay zeka üzerinde yoğun olarak çalışanların şimdiye kadar geliştirdikleri yapay zekaya insanları öldürmeye çalışmalarını önleyecek bir güvenlik sistemi kurmadıklarını söyledi.

Shannan “Yapay zeka üzerinde çalışan herkesin bu endişeleri önemli bulduğunu söyleyemeyiz. Ama toplum böyle düşündüğüne göre, konu daha ciddiye alınmalı. En iyisi iki uç noktanın ortasında durmak. Şu an panik yapmak için bir neden yok. Önümüzdeki 10-20 sene içinde insan düzeyinde bir yapay zeka geliştireceğimizi düşünmüyorum. Bunun yanı sıra, yapay zeka üzerinde çalışanların Stephen Hawking ve diğerlerinin endişeleri hakkında düşünmeye başlamaları iyi bir fikir ” diyor.

Robotlar İnsanların Yapamayacağı İşleri Yapabilir mi?

Robotların gelecekte birçok meslek dalında kullanılıp insanları işsiz bırakabileceğinden endişe ediliyor. Diğer yandan robotlar insanların yaptığı bazı sıradan işleri yapacağından, insanların kendilerine ve daha önemli işler için ayıracak daha fazla vakti olacağı da düşünülüyor.

 

 

Özetle yapay zeka’nın hayatımızda ki yeri gelecekte nasıl şekillenecek, hep birlikte göreceğiz.

İyi çalışmalar.

Python Dili neden önemli

Previous article

Temel Linux Terminal Komutları – 1

Next article

You may also like

1 Comment

  1. Bence En büyük sorun bu kadar çok bilgi ile ne yapacakları insan oğlunun en büyük problemi olumsuzluklarla olumlu tarafları karanlıkta bırakmak anladıgımız şey yetersiz oldugumuz yapay zekaya bu yüzden ihtiyacımız var peki neden gün geçtikçe hantallaşmamız iş gücünün temel olan insan gücünün fiyatının artması gibi nedenler bir deyim vardır ” insan unsurunu devreden çıkartmak ” işte bunun için ugraşıyoruz belki bizleri öldümek istemyecekler ama yaşatmayı da seçmeyecekleri aşikar

Bir Cevap Yazın

More in Anasayfa